سه شنبه 6 فروردین 1398
صفحه اصلی / سلامت / بیماری ها / راه های مقابله با نیش پشه ؟ | تغییر ژن و جلوگیری از نیش حشرات

راه های مقابله با نیش پشه ؟ | تغییر ژن و جلوگیری از نیش حشرات

به این مطلب امتیاز دهید

در فصل های گرم گزیدگی حشرات مخصوصا پشه ها بسیار آزاردهنده است. راه های مقابله با نیش پشه چیست ؟ تغییر ژن یکی از راه های پیشگیری از  بیماریها گزیدگی نیش پشه هاست. در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا میشویم. با ما همراه باشید.

 

جلوگیری از نیش پشه در کودکان

برای اینکه پشه نیش نزند چه کنیم , راه های مقابله با نیش پشه

 

کودکان ، افرادی که از کمبود ویتامین رنج می برند ، افراد بیمار و مسافرانی که بومی یک منطقه محسوب نمی شوند ، بیشتر در معرض نیشزدگی پشه قرار دارند. نیش پشه در پاره ای از موارد می تواند باعث ایجاد آلرژی در بعضی از افراد گردد. آلرژی پوستی نسبت به نیش پشه در فاصله زمانی ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت بعد از نیشزدگی مشاهده شده است.

 

زمان فعالیت اغلب پشه ها از غروب خورشید تا سپیده دم است. پشه ها در آب تخم گذاری می کنند و بعد از چند هفته به بلوغ میرسند . پشه های نر دهانی کوچک دارند و از گیاهان تغذیه می کنند اما پشه های ماده دهانی بزرگتر دارند و از خون جانوران و انسان تغذیه می کنند. پشه های ماده برای اینکه طعمه از حضور انها آگاه نشود قبل از نیش زدن ، مکان نیش زدن را بی حس میکنند و سپس نیش را وارد پوست می کنند. به همین خاطر است که شما در هنگام گزش دردی احساس نمی کنید .

 

پشه ها به چند طریق طعمه های خود را شناسایی می کنند : 

۱)  اولین روش ، روش سنسورهای شیمیایی است که از فاصله ای در حدود ۴۰ متر از روی بوی بدن ، طعمه خود را شناسایی می کند .

۲)  روش دوم ، روش بینایی است به خصوص اگر طعمه در حال حرکت باشد .

۳)  روش سوم ، روش حرارتی است و از حرارت بدن طعمه قادر به شناسایی آن هستند .

 

دفع و جلوگیری از نیش زدگی پشه :

نکات زیر در صورتی که وسایل لازم برای جلوگیری از نیش زدگی پشه و دفع آن را به همراه ندارید می توانند بسیار سودمند باشند:

» از کمپ زدن در مناطق باتلاقی یا مناطقی که نزدیک به رودخانه ها یا مانداب ها هستند خود داری کنید . کلا مناطق مرطوب، مکانهای مناسبی برای رشد پشه محسوب می شوند.

-از شلوارهای ضخیم و سنگین مانند شلوار جین استفاده کنید . بسیاری از پشه های مناطق کویری قادرند از روی پوشش نازک نیش بزنند. استفاده از لباسهای آستین دار در هنگام شب توصیه می شود.

 

-شلوار خود را درون جوراب خود قرار دهید .

»لباسهایی به رنگ روشن بپوشید تا به راحتی بتوانید حشرات و پشه ها را ببینید.

» در صورتی که حشره کش دارای دیت به همراه دارید مقداری از آن را بر روی لباس خود اسپری کنید. به خاطر داشته باشید که حشره کش را بر روی پوست خود اسپری نکنید چون می تواند باعث حساسیت های پوستی گردد . حشره کشها دارای مواد شیمیایی از جمله “دیت” هستند. دیت باعث مرگ سریع سلولهای خاکستری مغز می شود و فراموشی زودرس را به همراه خواهد داشت. همچنین باعث تغییر در دی ان ای حیوانات از جمله موشها می شود و صدمات جبرا ناپذیری به طبیعت و شخص شما وارد می کند. دیت مهمترین عامل دفع و از بین بردن پشه است . بوی دیت باعث گمراه کردن پشه در فاصله نزدیک می شود و قادر به تشخیص بوی اسید لاکتیک و دی اکسید کربن خروجی از بدن نمی شود . استفاده از حشره کشهای حاوی دیت در مقدار خیلی جزئی کافیست و استفاده در حجم زیاد از آنها تغییری در دفع پشه ایجاد نمی کند.)

»از خوردن موز در هنگام سفر خودداری کنید. جذب روغن موز در خون باعث نیشزدگی بیشتر نسبت به سایر افراد می گردد. پشه ها کلا خون حاوی قند بیشتر را ترجیح می دهند.

» (عدم استفاده از مواد خوشبو ) استفاده از لوسیون ، عطر ، ادکلن ، شامپوها و صابون های خوش بو می تواند باعث جذب بیشتر پشه ها نسبت به سایر افراد گردند.

»مالیدن مقداری الکل سفید بر روی پوست می تواند شما را در برابر نیش پشه بیمه کند.

 

»استفاده از لباسهایی که دارای نخهای پرمترین هستند نیز باعث دفع پشه ها می شوند .

»یکی از جذب کننده گان مهم پشه ، نور سفید است . در صورتی که در هنگام شب از وسایلی با نور سفید استفاده می کنید آنها را با وسایل روشنایی دارای نور زرد جایگزین کنید . این روش روش بسیار کارایی در دفع پشه در مناطق کویری می باشد.

 

جلوگیری از نیش کک

ویتامین ب برای دفع حشرات

 

»روشن کردن آتش می تواند راه کار مناسب دیگری برای دفع پشه باشد.

»پشه ها معمولا در هوای ساکن پرواز می کنند و ضعف پروازی آنها مشهود است . یکی از روشهای بسیار موفق در دفع پشه خارج کردن هوای محیط از حالت سکون است . این کار را براحتی می توانید با یک پنکه کوچک انجام دهید.

 

»یکی از وسایلی که جدیدا به بازار آمده ، وسیله ای است که صدای پشه نر از خود خارج می کند. لازم به توضیح است که اغلب پشه هایی که موجبات عدم آسایش شما را فراهم می کنند پشه های ماده هستند . پشه ها یک بار در سال جفتگیری می کنند و در بقیه سال از صدای پشه نر فرار می کنند . نویسنده شخصا این وسیله را آزمایش کرده و کارایی آن را نسبتا خوب ارزیابی می کند. طبیعی است که این دستگاه از روش اولترا سونیک استفاده می کند و شما عملا صدایی نمی شنوید.

 

»از دیگر وسایل دفع پشه چراغهایی شعله ای با گازی مخصوص است که بوی آن باعث فراری دادن پشه می شود . اینگونه چراغها را می توانید از خیابان فردوسی یا میدان منیریه در تهران تهیه نمایید.

استفاده از کرمها و ژلهای دافع پشه نیز نسبتا روش مناسبی است . این نوع کرمها در بوهای متنوع مانند لیپ استیک هستد که بر روی قسمتهای عریان بدن مانند مچ دست ، انگشتان ، گردن و … مالیده می شوند . شخصا این کرمها را آزمایش کرده و مدل ایرانی آن را بسیار کارا تر از نمونه های خارجی آن می دانم.

 

»استفاده از ویتامین بی ۱ (تیامین) به مدت یک هفته می تواند میزان نیشزدگی را کاهش دهد . ویتامین بی ۱ ، ویتامین بسیار مهمی است و برای سیستم عصبی و قلب شما بسیار مفید است . بر اساس نظرات پزشکان ۵/۱ میلیگرم ویتامین بی ۱ در روز برای بدن کافیست و بیشتر از آن توصیه نمی شود .ضرر استفاده زیاد از قرصهای ویتامین بسیار بیشتر از عدم مصرف آنها است.

 

»از جمله وسایل قابل استفاده برای دفع پشه ، مشعلهای دود زای شرکتهای تولید کننده وسایل کمپی می باشد . این مشعلها پس از آتش زدن سر آنها ، باعث می شوند که پشه ها تا فاصله ۱۰ متری به آن نزدیک نشوند . از جمله شرکتهای سازنده این وسایل می توان به شرکت آمریکایی کولمن اشاره کرد که تولیدات آن از سایر شرکتهای مشابه کارایی بیشتری دارد.

 

» در هنگام گزش از خاراندن مکان گزش خود داری کنید . محل گزش را با مقداری آب خنک و صابون بشویید . همچنین می توانید از داروهای ضد خارش مانند کالامین استفاده کنید .

تیمی از دانشمندان بین المللی در تلاشند تا با تغییر ژن پشه ها عادت نیش زدن را در آن ها متوقف کنند.

پشه ها آزاردهنده و کشنده هستند. آنها سبب شیوع بیماری می شوند، زیرا برای این که از خون انسان‌ها تغذیه کنند آنها را نیش می زنند. در حال حاضر یک تیم بین المللی از دانشمندان در حال بررسی ژن هایی هستند که سبب این رفتار می شوند و تلاش خواهند کرد تا پشه ها را مجبور به توقف نیش زدن انسان ها کنند که این کار باعث کاهش چشمگیر بیماری های منتقل شونده از پشه به انسان ها می‌شود.

دانشمندان موفق به شناسایی ۹۰۲ ژن مربوط به تغذیه از خون و ۴۷۸ ژن مرتبط با تغذیه غیرخونی از پشه ویومیا اِسمیتی (Wyeomyia smithii) شدند. اگر آنها بتوانند ژن پشه هایی که تغذیه غیرخونی داشتند را جدا کرده و آن‌ها را دستکاری کنند، اساسا می توانند پشه ها را از انسان ها دور کنند که این کار می تواند سالانه جان صدها هزار نفر را نجات دهد.

مهم تر از همه دانشمندان یک روش برای شناسایی ژن مربوط به تغذیه از خون و تغذیه غیرخونی ابداع کرده اند و می توانند از این سیستم برای هدف قرار دادن پشه های دیگری که ناقل بیماری های کشنده هستند، استفاده کنند.

پشه هایی مانند پشه های ببری آسیایی و پشه های مالاریا آفریقایی که از خون تغذیه می کنند می توانند هدف بعدی این تحقیقات باشند.

دانشمندان تلاش خواهند کرد تا الگوی ژن هایی را که می توانند به طور دقیق با رفتار تغذیه غیرخونی سازگاری داشته باشند را کشف کنند. زمانی‌ که ژن های تغذیه از خون متوقف شدند، این ژن ها می توانند جدا شده و اصلاح شوند که این کار می تواند به مواردی منجر شود که اساسا رفتار تغذیه خون را خاموش می کنند، اما جمعیت پشه را که برای کل زنجیره غذایی اهمیت دارد حفظ می کند. گونه “ویومیا اِسمیتی” به دلیل این که هر دو نوع پشه گزشی و غیرگزشی را دارا هستند، برای مطالعه انتخاب شده است.

پروفسورمایکل پفرندر (Michael Pfrender)، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: این مطالعه توان ترکیب آزمایشات پرورش خوب و ژنومیک داده ها برای به دست آوردن بینش نسبت به زیست شناسی حامل های بیماری را نشان می دهد.

وی افزود: راه حل دیگر این است که جمعیت پشه ها را نابود کنیم. مشکل این است که این روش ها معمولا برای محیط زیست و سایر گونه ها مضر هستند، علاوه بر این هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که با حذف پشه ها از زنجیره غذایی و اکوسیستم چه اتفاقی خواهد افتاد. بنابر این، بهتر است که جمعیت پشه ها را حفظ کرده و راهی برای جلوگیری از گسترش بیماری ها پیدا کنیم.

 

فواید نیش پشه

درمان نیش پشه

راه های مقابله با نیش پشه ؟ | تغییر ژن و جلوگیری از نیش حشرات

منبع : isna.ir – parsgeotourism.com

 

close

این مطالب را نیز ببینید!

5مشکل پوستی و 5 راه‌حل خانگی

به این مطلب امتیاز دهید     مشکلات پوستی خود را به سادگی و با …

دیدگاهتان را بنویسید