سه شنبه 2 بهمن 1397
صفحه اصلی / ازدواج / مهارتهای زندگی / راه های ساده کنترل خشم | چگونه عصبانیت را از بین ببریم ؟

راه های ساده کنترل خشم | چگونه عصبانیت را از بین ببریم ؟

راه های ساده کنترل خشم | چگونه عصبانیت را از بین ببریم ؟
به این مطلب امتیاز دهید

ثاتیرات منفی خشم و عصبانیت گاه چنان سنگین است که میتواند جان آدم را بگیرید. اما در مواقع عصبانیت چه باید کرد ؟ زیرا کنترل خشم یکی از مهارتهای مهم زندگی است راه های کنترل خشم چیست ؟ در ادامه با راه های ساده کنترل خشم و آرامش اعصاب در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

تاثیر خشم بر روان

راههای کنترل خشم

 

محققان ثابت کرده اند که عصبانیت واقعاً می تواند قاتل انسان باشد. در واقع عصبانیت و سایر احساسات شدید و منفی می توانند ضربان قلب را در افراد مستعد به شکل بیمارگونه یا حتی کشنده ای تغییر دهند و جان فرد را به خطر بیندازند.اتفاقاتی که متعاقب خشمگین شدن در بدن ایجاد می‌شوند عبارتند از :

 

تنفس سریع، متوقف شدن سیستم گوارش که یکی از بدترین پیامدهای خشم است، آزاد شدن ذخایر گلوکز از کبد، ترشح کورتیزول و سرکوب سیستم ایمنی، افزایش هورمون تستوسترون در مردان، تسریع و تشدید حرکات و گفتار، سفت شدن عضلات، گشاد شدن چشم‌ها، سرخ شدن چهره و انتقال جریان خون از پوست، کبد، معده و روده به سمت قلب، سیستم عصبی مرکزی و عضلات.

 

افرادی که سریع کنترل خود را از دست داده و خشمگین می‌شوند در درازمدت دچار مشکلاتی از قبیل اختلالات پوستی، قلبی‌عروقی، گوارشی، نارسایی سیستم عصبی، تشدید علایم بیماری موجود در بدن، آرتروز و سکته قلبی می‌شوند. جالب است بدانید که آمارها نشان می دهد، سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر ایست ناگهانی قلب جان خود را از دست می دهند.

 

بر اساس مطالعات جدید، عصبانیت بیش از سایر عوامل خطر آفرین مانند کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر و سیگار کشیدن در ایجاد بیماری های قلبی موثر است. تحقیقات نشان می دهد که عصبانیت های شدید و مزمن با بروز بیماری های قلبی، سرطان، سکته مغزی، سرما خوردگی، آنفوآنزا و افسردگی مرتبط هستند و در ارتباط هستند.

 

۶ نکته برای کنترل خشم به وسیله ی برخورد با بی قراری بدن و ذهن :

 

تاثیر خشم بر سلامت روان

راه های ساده کنترل خشم

 

۱ ) احساسات شما با غذایی که می خورید مرتبط است

آیا متوجه شده اید که در روزهای خاص احساس آرامش می کنید و در برخی از روزها خیلی بی قرار هستید؟ غذایی که می خورید تا حد زیادی بر ذهن و احساسات شما تاثیر می گذارد. انواع خاصی از غذاها باعث بی قراری و تنش در ذهن و بدن می شود. اجتناب از چنین مواد غذایی که شامل مواد غذایی غیر گیاهی، تند و چرب هستند، به شما در کنترل خشم کمک می کند.

 

۲ ) از تاثیر استراحت کامل غافل نشوید

چه احساسی دارید اگر شب قبل خوب نخوابیده باشید؟ آیا معمولا عصبانی هستید؟ خستگی و بی قراری در بدن شما ممکن است منجر به استرس، تنش و تحریک ذهن شود. خوابیدن برای حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز برای کنترل خشم و آرامش ضروری است.

 

۳ ) انجام حرکات یوگا

ده تا پانزده دقیقه یوگا کمک خواهد کرد که تنش و بی حالی در بدن و ذهن شما از بین برود و به کنترل خشم شما کمک کند. مزیت یوگا به سایر تمرینات ورزشی هماهنگی تنفس با حرکات بوده و سطح انرژی شما را افزایش می دهد.

 

۴ ) نفس عمیق مداوم، پاد زهر خشم

چندین نفس عمیق بلافاصله به شما کمک می کند تا خشم خود را کنترل کنید. لحظه ای که عصبانی می شوید، چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و تغییر وضعیت ذهنی خود را مشاهده کنید. نفس عمیق استرس را آزاد کرده و ذهن شما را آرام می کند.

 

۵ ) تاثیر“ مراقبه“ بر کنترل خشم

انجام فرآیند “مراقبه” یا مدیتیشن فقط چند دقیقه طول می کشد، اما بلافاصله شما را آرام تر و خشم شما را کنترل می کند.

 

۶ ) مدیتیشن و فنون تسلط بر ذهن روزانه

تمرین منظم یوگا و توجه به غذا به حل بی قراری کمک می کند، اما چگونه می توان یک حالت آرام و متعادل از ذهن را حفظ کرد؟ تفکر منظم پاسخ شماست. فقط روزانه ۲۰ دقیقه مدیتیشن و تفکر مثبت، برای کل روز کافی است. شما متوجه خواهید شد که حتی اگر عصبانی باشید، سریعتر آرام می شوید.

 

خشم کنترل نشده می تواند تاثیرات منفی بر جسم و بدن و به طور کلی کیفیت زندگی و ارتباط خانوادگی داشته باشد. یادگیری روش های کنترل خشم به صورت مثبت برای کاهش این احساس ویرانگر بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

عوارض عصبی شدن

مهارت کنترل خشم

 

راه های ساده کنترل خشم | چگونه عصبانیت را از بین ببریم ؟

منبع: بانوی شهر – بیتوته – ایران ناز

این مطالب را نیز ببینید!

راه و رسم برخورد با عصبانیت های زندگی

راه و رسم برخورد با عصبانیت های زندگیبه این مطلب امتیاز دهید برخورد تند با …