شنبه 30 شهریور 1398
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / بیماری اوتیسم چیست | پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم چیست | پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم چیست ؟ علائم بیماری در کودکان چیست ؟ راه های کنترل بیماری اوتیسم در کودکان چیست ؟ فرد مبتلا به اوتیسم دارای ظاهر بسیار خوب و سرزنده است که فقط از نظر یادگیری دچار اختلال است. در ادامه بیشتر با این بیماری و علائم آن آشنا میشویم.

 

اوتیسم در کودکان

بیماری اوتیسم چیست

 

راههای شناسایی بیماری اوتیسم

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند. بیماری اوتیسم (درخودماندگی) یکی از بیماری های جدی گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم بوده که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می شود. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد.اوتیسم

 

بنظر می رسدکه یک اختلال در سیستم عصبی که باعث عدم عملکرد صحیح مغز می شود در ایجاد این بیماری مؤثر می باشد. تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در حال رشد است. هرچند درمان و شفای کاملی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می کند.

استاد و روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به سه علامت هشدار بیماری اوتیسم از امکان تشخیص و درمان به موقع آن خبر داد.

 

سه علامت مهم تشخیص بیماری اوتیسم

روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به سه علامت مهم و هشدار اوتیسم در کودکان، افزود:مشاهده هرگونه اختلال در کلام و فن بیان، دیر به حرف افتادن کودک، گوشه گیری و کم حرفی غیر معمول و علاقه زیاد به هر چیزی که میچرخد مثل عقربه های ساعت و نظایر آن مهمترین و اصلی ترین علایم هشدار اختلال در فرآیند رشد مغز یا اوتیسم است. به گفته وی، در صورت تشخیص به موقع در همان مراحل اولیه قابل کنترل و درمان است.

 

این روانپزشک با بیان اینکه در اغلب موارد اوتیسم بین ۳ الی ۴ سالگی با ظهور بیشتر علایم مشخص می شود، تاکید کرد:مهمترین چراغ قرمز بروز این عارضه، نحوه برخورد غیر معمول کودک خردسال با اسباب بازی هایش است.

 

وی گفت:کودک اوتیسمی همانند سایر همسالانش با اسباب بازی هایش به معنای واقعی بازی نمی کند و فقط عاشق ایجاد نوعی حرکت چرخشی در آنها است؛ برای مثال وی می تواند ساعت ها با لذتی خاص به جریان چرخش لباس در لباسشویی و چرخیدن عقربه های ساعت خیره شود و هر شیء را که به دستش می رسد حتی عروسک هایش را هم می چرخاند.

 

این روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد:مبتلایان به اوتیسم معمولا دیرتر از همسالانشان به حرف می آیند به گونه ای که خردسال مبتلا به این عارضه هیچگاه بر اساس قواعد دستور زبان فارسی جملات را کامل و صریح بیان نمی کنند.

 

وی افزود:کودک مبتلا به اوتیسم معمولا تنها در صورت نیاز و اجبار آن هم خیلی محدود شروع به صحبت می کند مثلا برای طلب آب یا خواسته ای مهم در غیر این صورت کودک اصلا تمایلی به حرف زدن ندارد و غالبا ساکت می ماند.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه والدین به داشتن کودکان زیادی آرام، کم حرف و کلا بی سر و صدا افتخار نکنند، افزود:به علت آگاهی ناکافی عموم جامعه، خیلی ها به اینکه کودک خردسالشان خیلی گوشه گیر، کم حرف، کم تحرک و تودار است، افتخار می کنند.

 

وی تاکید کرد:در حالی که آرامش غیر معمول کودک نسبت به محیط و واکنش های اطراف می تواند از وجود اختلالی در روند رشد و تکامل مغزی خردسال خبر دهد، در بسیاری از موارد نیز کودک مبتلا به اوتیسم حتی در همان یک الی ۲ سالگی هیچ واکنشی نسبت به رفتارهای هیجانی والدین و اطرافیانش برای بازی با او نشان نمی دهد و کلا نسبت به محرک های محیطی اعم از شادی، غم و حتی شور و نشاط بی تفاوت است.

 

این روانپزشک یادآور شد:امروزه اوتیسم به عنوان دستاورد کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته شیوع نسبتا بالایی دارد و بنابراین تشخیص به موقع بسیار حیاتی است؛ زیرا در این زمان و در همان مراحل اولیه با اعمال روشهایی همچون شناخت درمانی، رفتار و گفتار درمانی، کودک مبتلا به اوتیسم می تواند با کنترل وضعیتش به مدرسه برود درس بخواند و در آینده فرد مفیدی برای جامعه شود.

 

وی یادآور شد:در صورت تشخیص دیر هنگام و پیشرفت بیماری دیگر امیدی به کنترل و درمان آن نبوده و تنها راهکار فقط ایجاد شرایط مراقبتی تخصصی و قوی آن هم صرفا برای ادامه حیات فرد مبتلا است؛ زیرا یک مبتلا به اوتیسم حتی قادر به برقراری ارتباط با اجتماع نیست.

 

این روانپزشک گفت:گرچه اوتیسم درمان قطعی ندارد اما می توان با غربالگری به موقع آن را بخوبی کنترل و در مسیر مناسب تری هدایت کرد بنابراین خانواده ها می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت شهرهایشان و بهره مندی از مشاوره های روانپزشکان، نورولوژیست ها و روانشناسان از بروز علایم حادتر جلوگیری کنند.

 

وی اظهار داشت:در تهران هم مرکز مغز و شناخت دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از مهمترین مراکز فعال برای غربالگری، تشخیص و کنترل و درمان اوتیسم آماده ارائه خدمات به عموم اقشار است.

 

معمولا تغییر یک فعالیت به فعالیت دیگر برای کودکان مبتلا به اوتیسم مشکل است. مطالعات جدید نشان می‌دهد دوزبانه بودن در حل این مشکل به کودکان کمک می‌کند.

 

معمولا تغییر حالت، وضعیت و فعالیت برای کودکان مبتلا به اوتیسم مشکل است.

 

اوتیسم خفیف

پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری اوتیسم

 

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی،مطالعات جدید محققان دانشگاه مک گیل کانادا نشان می‌دهد دوزبانه بودن در حل این مشکل نقش مهمی دارد. مطالعات قبلی نشان داد مغز افراد دو زبانه بسیار منعطف است؛ زیرا به راحتی و به طور غیرارادی بین دو زبان تغییر می‌کند و همین امر باعث می‌شود انعطاف‌پذیری شناختی در این افراد افزایش یابد؛ ولی تا به حال هیچ مطالعه‌ای درباره این تاثیر بر مغز کودکان مبتلا به اوتیسم انجام نشده است.

 

محققان با بررسی ۴۰ کودکان ۶ تا ۹ ساله که برخی به اوتیسم مبتلا بودند، دریافتند دو زبانه بودن به این کودکان کمک می‌کند. آزمون رایانه‌ای نشان می‌دهد کودکان دوزبانه مبتلا به اوتیسم در مقایسه با کودکان مبتلا به اوتیسم تک‌زبانه، هنگام مواجهه با آزمون‌های پیچیده عملکرد بسیار بهتری دارند و به راحتی می توانند بین دو فعالیت کاملا متفاوت تغییر وضعیت دهند. محققان در حال بررسی پیامدهای مهم دوزبانه‌بودن در این کودکان هستند.

 

اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت های زیادی را به او آموخت.

 

 

برخی از مهمترین نشانه های اوتیسم عبارتند از :

 • دیر به حرف افتادن یا عدم تمایل به صحبت کردن؛ ۴۰ درصد از مبتلایان به اوتیسم هرگز صحبت نمی کنند.

 

 • مشکل در درک دیدگاه گوینده

 

 • استفاده از کلمات و عبارت های تکراری

 

 • تکرار رفتارهای کلیشه ای مانند تکان دادن دست یا بدن

 

 • تمرکز طولانی مدت روی اشیا

 

 • خودزنی

 

 • پرخاشگری

 

 • ناتوانی در بیان اسم

 

 • ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی

 

 • علاقه به بازی های تکراری

 

 • خیره شدن به یک شی یا تصویر

 

 • فقدان حس همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات

 

 • عدم تمایل به ایجاد دوستی با هم سن و سالان

 

نتایج این مطالعه در نشریه Child Development منتشر شده است.

 

اوتیسم چیست

علت بیماری اوتیسم چیست

 

بیماری اوتیسم چیست | پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری اوتیسم

منبع: سلامت نیوز – بهداشت نیوز – بیتوته – نمناک

 

این مطالب را نیز ببینید!

درمان کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم با ربات+تصاویر

محققان بر این باورند که ربات‌ها در آموزش و پرورش، پیشرفت رفتاری و سخن گفتن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*******