یکشنبه 1 اردیبهشت 1398
صفحه اصلی / زیبایی / پوست و زیبایی / انواع لیزر پوست | عوارض لیزر پوست | مراقبت بعد از لیزر پوست

انواع لیزر پوست | عوارض لیزر پوست | مراقبت بعد از لیزر پوست

لیزر صورت تا چه حد به درمان صورت کمک میکند ؟ آیا واقعا با لیزر میتوان صورتی تمام صاف و یک دست داشت ؟ یکی از وظافت پزشکان قبل از لیزر گفتن حقیقت به بیمار است. در اینجا با نکات جالبی درباره لیزر صورت آَشنا می شویم.

 

عوارض لیزر جای جوش

انواع لیزر پوست

 

 

بیمار باید بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و دوره درمان او چه مدت طول خواهد کشید.

 

همچنین باید او را از احتمال بازگشت بیماری و نیز عوارضی که ممکن است لیزردرمانی برای او داشته باشد، آگاه کرد.

 

متأسفانه در ایران در لیرزدرمانی زیاده ‌روی می ‌‌شود و ما شاهد بروز عوارض فراوان و شکایت ‌های زیادی در این مورد هستیم که به دلیل تشخیص نادرست پزشک و یا استفاده از لیزر نامناسب برای نوع خاصی از پوست یا درمان است.

 

در بیماری‌‌ هایی که با جراحی قابل ‌درمان هستند نباید از لیزر استفاده کرد. چون در جراحی علاوه بر دقت بیشتر، پیش ‌‌بینی عارضه نیز دقیق ‌‌تر است.

 

به‌ طور معمول طول دوره لیزر درمانی پوست بین سه تا پنج جلسه است. البته این دوره بنا به تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود. یکی از عوامل مهم در تعیین این دوره و نتیجه آن وضعیت هورمونی بدن بیمار است که اغلب با آزمایش مشخص می ‌‌شود.

 

بین هر دوره لیزردرمانی باید طبق نظر پزشک چند ماه فاصله باشد و در این فاصله بیمار موظف است از داروهای خاصی که پزشک تجویز کرده، استفاده کند تا پوست او برای انجام لیزردرمانی دوباره آماده شود.

 

همیشه هر درمانی به جز تبحر پزشک تا حدود زیادی نیز به مراقبت ‌‌های بیمار طی دوره درمان و بعد از آن بستگی دارد. در واقع درمان بدون توجه بیمار به توصیه‌‌ های پزشک بی ‌‌نتیجه خواهد بود.

 

از جمله نکات حایز اهمیت بعد از لیزر درمانی، روبه‌رو نشدن با نور مستقیم خورشید در زمانی است که پوست ملتهب است و به ‌طور کامل مداوا نشده است.

 

عوارض لیزر موهای صورت

عوارض لیزر پوست

 

در این دوره لازم است بیمار از کرم‌ های تجویز شده از سوی پزشک خود استفاده و بعد از طی دو هفته برای معاینه دوباره به پزشک مراجعه کند. البته قبل از لیزر درمانی نیز بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود به ‌‌طور کامل آگاه کند و بیمار دو هفته قبل از لیزردرمانی از مصرف کرم‌ ها و داروهایی که باعث التهاب می ‌‌شوند و نیز برنزه شدن، خودداری کند.

 

۱ ) فصل لیزر پوست

آیا می‌دانستید که پاییز به عنوان فصل لیزر در نظر گرفته می‌شود؟ از آنجا که پوست تحت لیزر به نور خورشید حساس است، بسیاری از جراحان زیبایی توصیه می‌کنند که در طول پاییز و زمستان که ساعات روز کوتاه‌تر است این کار انجام شود. صرف نظر از این که چه زمانی پوست صورت را لیزر می کنید، روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. این کار نه تنها کمک می‌کند به نتیجه‌ی خوبی برسید بلکه از سرطان پوست و پیری زودرس نیز جلوگیری می‌کند.

 

۲ ) لیزر ممکن است همراه یا بدون درد باشد

پزشکان برای کاهش درد از پمادهای بی حسی یا کیسه یخ استفاده می کنند. با این حال، احساس درد بستگی به  شدت نور لیزر، عمق، اندازه محدوده‌ی تحت درمان و تحمل فرد دارد.

 

۳ ) لیزر کردن فقط مخصوص پوست‌های روشن نیست.

این تصور غلطی است که فکر کنید لایه برداری به وسیله‌ی لیزر تنها مناسب پوست‌های روشن است. افرادی که پوست تیره دارند نیز می‌توانند پوست خود را لیزر نمایند، اما بهترین راه برای اطمینان از این که آیا می‌توانید از لیزر برای درمان پوست خود استفاده کنید یا نه، مشورت با یک متخصص پوست با تجربه است.

 

۴ ) روش انجام لیزر پوست صورت

این که چه کسی پوست شما را لیزر می‌کند بسیار مهم است. اگر شخصی حرفه‌ای و با تجربه این کار را انجام دهد، قطعا پوست شما به طور چشمگیری بهبود می‌یابد در غیر این صورت می‌تواند بی‌ثمر و حتی خطرناک نیز باشد. پس انتخاب خود را بر پایه‌ی تجربه، آموزش و صلاحیت فردی قرار دهید.

 

۵ ) پزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار دهید.

همیشه پزشک خود را از داروهایی که مصرف می‌کنید باخبر کنید. به عنوان مثال داروهای ضد آکنه می‌توانند از بهبود زخم‌های لیزر جلوگیری کنند. آسپرین‌ها می‌توانند خونریزی بعد از عمل را افزایش دهند.

 

۶ ) دوره درمان خود را کامل کنید.

با این که در بعضی از موارد تنها نیاز به یک مرحله لیزر است، مواردی نیز وجود دارد که برای رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب نیاز به چند جلسه لیزر بدون وقفه است.

 

۷ ) بسته به نوع لیزر پوست صورت، دوره استراحت متفاوت است.

اگر چه درمان لیزری در دسته بندی درمان‌های غیر جراحی در نظر گرفته شده است، اما همه‌ی آن‌ها نیز بدون دوره استراحت نیستند. زمان بهبودی، بسته به نوع لیزر استفاده شده و میزان سلامت فرد، متفاوت است. این به این معنی نیست که باید در خانه بمانید، فقط بدین معنی است که پوست شما بسیار حساس است و باید فعالیت‌های خود را طوری تغییر دهید تا از امکان بروز عفونت جلوگیری شود.

 

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد دارید لیزر پوست صورت انجام دهید حتما به موارد بالا توجه داشته باشید و مهم‌تر از همه به یک پزشک ماهر پوست مراجعه کنید.

 

لیزر پوست برای روشن شدن

مراقبت بعد از لیزر پوست

انواع لیزر پوست | عوارض لیزر پوست | مراقبت بعد از لیزر پوست

منبع : بیتوته – بانوی شهر – تبیان

 

ازنظر شما این مطلب چه امتیازی دارد؟

این مطالب را نیز ببینید!

پوستتان را بیش از حد تمیز نکنید

پوستتان را بیش از حد تمیز نکنید تمیز کردن پوست،مرطوب کردن پوست،مرطوب کننده طبیعی پوست، …