پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / سلامت / روان / روان پریش کیست ؟ | علائم روان پریشی چیست ؟

روان پریش کیست ؟ | علائم روان پریشی چیست ؟

روان پریش کیست ؟ | علائم روان پریشی چیست ؟
به این مطلب امتیاز دهید

روان پریش کیست ؟ روانپریشی چه علائمی دارد؟ درمان روانپریشی چیست ؟ در این مقاله قصد داریم به توضیح مبحث مهمی روانی با عنوان روانپریشی و راه های درمانی این اختلال روحی بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

افسردگی روان پریشانه

روان پریش کیست

 

کم نیستند افراد توهم‌زده‌ای که مدام با خود درگیرند و صداهایی در گوششان می‌شنوند که باعث می‌شود ارتباط با واقعیت را از دست بدهند .

روانپزشکان به این حالت «روان‌پریشی» می‌گویند و در روانشناسی، روان‌پریشی یا روان‌نژندی در گروه اختلالات اضطرابی قرار می‌گیرد.

اصطلاحی که روانپزشکان برای این اختلال از آن استفاده می‌کنند از دست دادن تماس با واقعیت است و کسانی که به آن دچارند حالات روحی – روانی و رفتاری خاصی پیدا می‌کنند که گاهی ممکن است خطرناک نیز باشد.

 

نشانه‌های روان‌پریشی :

اختلالات مرتبط با روان‌پریشی اختلالاتی هستند که در آن فرد بیمار از نظر روانی و ذهنی با واقعیت‌های بیرون دچار مشکل می‌شود و مانند افراد معمولی دیگر نمی‌تواند مسائل را تجزیه و تحلیل کند.

این افراد از نظر واقعیت‌سنجی مشکل دارند و مهم‌تر این‌که دچار توهم و هذیان هستند. هذیان به صورت عقاید نادرست درباره حوادث و اطرافیان و توهم به معنای دیدن و شنیدن چیزهایی که در محیط خارجی وجود ندارد.

شاید صداهایی را در گوش خود احساس کنند که واقعا در محیط خارج چنین صدایی وجود نداشته باشد.

یا چیزهایی را در خیال خود ببینند که در دنیای واقعی دیده نشود.

توهم‌های آنها نیز ممکن است از نوع لمسی باشد مثلا کسی به آنها دست می‌زند ولی فردی در کنار آنها نباشد.

هر یک از اینها اگر در فردی وجود داشته باشد، می‌توان گفت که به اختلال روان‌پریشی مبتلاست و تشخیص آن فقط به عهده روانپزشک است.

معمولا مردم عادی اصطلاح دیوانه را برای این افراد به کار می‌برند، ولی این بیماری در حقوق قضایی، جنون نام دارد (جنون نیز به دو صورت دوره‌ای و دائمی است).

 

 داروهای بیماری سایکوز

روان پریش تیام

 

۳مرحله روان‌پریشی

مرحله یک : تشخیص بیماری در این مرحله کمی دشوار است، حتی ممکن است اطرافیان بیمار نیز متوجه نباشند چون علائم خیلی خفیف هستند، مثلا ممکن است فرد دچار بدبینی شود ، زود از کوره در برود یا دیگر انگیزه‌ای برای مراوده‌های اجتماعی یا ادامه تحصیل و کار نداشته باشد.

 

مرحله دو : در این مرحله توهم و هذیان کاملا مشهود است به‌طوری‌که ممکن است اطرافیان تصور کنند بیمار دیوانه شده است.

 

مرحله سه : مرحله بهبود است . بعضی از بیماران فقط یک دوره از روان‌پریشی را تجربه می‌کنند و بهبود پیدا می‌کنند ولی گروهی دیگر حتما نیاز به درمان دارند.

 

انواع روان‌پریشی

بیماری‌هایی مانند شیزوفرنی، دوقطبی با خصوصیت روان‌پریش‌گونه، بعضی از افسردگی‌ها و…‌ علائم هذیانی و توهمی دارند که باعث می‌شوند در زیر رده روان‌پریشی دسته‌بندی شوند .

البته در آلزایمر و فراموشی‌ها نیز ممکن است روان‌پریشی دیده شود.

این افراد از نظر حافظه و شناخت مشکل دارند، ولی روان‌پریشی نیز در آنها دیده می‌شود.

گاهی نیز بعضی از تومورها به دلیل قرار‌گیری در مکان خاصی از مغز یا ضربه‌های مغزی باعث روان‌پریشی در بیماران می‌شود.

گروهی از زنان نیز بعد از زایمان ممکن است دچار بی‌ثباتی در خلق و خو شوند.

یکی از مشخصه‌های بارز تغییر در خلق گریه کردن است.

این حالت اگر تداوم داشته باشد به افسردگی بعد از زایمان تبدیل می‌شود، ولی گروه بسیار اندکی از زنان اختلال

خلقی‌شان به روان‌پریشی تبدیل می‌شود گرچه علت آن هنوز کاملا مشخص نیست؛ ولی برای این گروه از بیماران درمان‌هایی وجود

دارد.‌ آنچه ‌ امروزه بیشتر دیده می‌شود روان‌پریشی در افرادی است که از موادمخدر و محرک استفاده می‌کنند، بخصوص مواد محرکی مانند شیشه، حشیش، کوکائین و ال‌اس‌دی جزو مواد مخدری هستند که اثر منفی زیادی روی مغز می‌گذارند و باعث علائم روان‌پریشی در مصرف‌کننده می‌شوند.

 

ریشه روان‌پریشی

به طور کلی ریشه همه اختلالات روان‌پزشکی تقریبا همچنان ناشناخته مانده است و نمی‌توان گفت عامل خاصی دلیل وجود این اختلال است .

عواملی که باعث می‌شود فرد به یک نوع از اختلال روان مثل روان‌پریشی دچار شود، در درجه اول وجود موارد ژنتیکی و زیست‌شناختی در فرد است، ولی عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز در شکل‌گیری اختلالات روان نقش مهمی دارند.

ریشه‌های قوی برای ایجاد اختلال روان‌پریشی، ژنتیک، اختلال در ترشح دو هورمون دوپامین و سروتونین در مغز و عوامل شخصیتی مثلا افرادی که در کودکی شخصیت بسیار گوشه‌گیر و جمع‌گریز دارند یا شخصیت‌هایی که به خرافات اعتقاد زیادی دارند،

احتمال این‌که در بزرگسالی دچار یکی از بیماری‌های روانپزشکی مانند روان‌پریشی شوند بیشتر است، ناملایمات محیطی مثلا افرادی که ضربات متناوب روانی به آنها وارد می‌شود، بخصوص کسانی که در کودکی و نوجوانی مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند، در آینده بیشتر دچار اختلال روان خواهند شد.

 

روش درمانی گام به گام

روان‌پریشی دلایل مختلفی دارد و باید ابتدا نوع روان‌پریشی فرد مشخص شود .

درمان روان‌پریشی مثل درمان خیلی از اختلالات روان، نیازمند کار گروهی است.

این گروه متشکل از روان‌پزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، پرستار و… است.‌ نوع درمان نیز دارویی و غیردارویی است.

درمان‌های غیردارویی شامل درمان‌های حمایتی، خانواده‌درمانی و درگیر کردن خانواده‌ها در مسائل بیماران، روان‌درمانی انفرادی، کارهای مددکاری و… است، ولی

در روان‌پریشی دارودرمانی اولین قدم است.

در گذشته تصور می‌شد، روانپریشی درمان ندارد، ولی در علم امروز این بیماری کاملا قابل کنترل است و بعضی از بیماران نیز کاملا درمان می‌شوند؛ یعنی فردی که کاملا دچار افت روابط با دیگران شده، از اجتماع فاصله گرفته و افت تحصیلی و شغلی دارد را می‌توان به زندگی برگرداند، البته مشروط بر آن‌که بیمار همکاری کامل با تیم درمانی‌اش داشته باشد.

خانواده‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند هرچه بیماری کهنه‌تر یا در اصطلاح مزمن باشد، درمان آن نیز به همان نسبت دشوارتر خواهد شد.

همچنین احتمال درمان بیمارانی که در سن پایین دچار روان‌پریشی شده‌اند نیز بسیار ضعیف است، البته فراموش نکنیم که افراد دچار هذیان و توهم ممکن است حادثه‌آفرین شوند، چون بینش درستی نسبت به خودشان، دیگران و محیط اطراف ندارند، به همین دلیل گاهی ممکن است برای جلوگیری از خطرهای احتمالی مجبور به بستری بیمار در بیمارستان شد.

 

با ۱۷ دانستنی درباره‌ی روان‌پریش‌ها آشنا شوید

۱- یکی از ویژگی‌های کلاسیک روان‌پریش‌ها ضعف احساسی است. یک روان‌پریش نمی‌تواند در تنهایی زندگی کند. او مدام به دنبال این است که قربانی‌ای پیدا کند تا بتواند از لحاظ عاطفی از او سوءاستفاده کند.

 

۲- آنها نمی‌توانند وفاداری و عشق را درک و تجربه کنند. آنها با بی‌احترامی به عشق می‌نگرند. از همین رو آنها قادر به تجربه عشق نیستند.

 

۳- روان‌پریش‌ها به افراد عادی به چشم وسیله‌ای برای بازی نگاه می‌کنند، که از آنها استفاده کنند، به آنها دروغ بگویند و آزارشان دهند. این به آنها حس رضایت و تفریح موقتی میدهد.

 

۴- روان‌پریش‌ها از کسلی و بی‌حسی رنج میبرند. آنها فاقد حس همدلی هستند. آنها دوست دارند که دیگران را گول بزنند و کنترل کنند.

 

۵- روان‌پریش‌ها اغلب سوءاستفاده کننده‌های عاطفی‌اند، اما این بدان معنا نیست که نمیتوانند سوءاستفاده کنندگان جنسی باشند. اکثر اوقات آنها هر دو این ویژگی‌ها را دارند.

 

۶- با اینکه یک روان‌پریش ممکن است یک منحرف جنسی باشد، اما مهم‌ترین موضوع برای او سوءاستفاده عاطفی است. او دوست دارد که برتری‌اش را حفظ کند و نیاز به آسیب رساندن به مردم چیزی است که او را کنترل می‌کند. او قربانی را از لحاظ جنسی و عاطفی مالک می‌شود و او را از بیرون و درون از بین می‌برد.

 

۷- روان‌پریشان احساسات هم دارند؛ اما احساسات آنها با افراد معمولی متفاوت است. احساسات انها کوتاه و شدید است.

 

۸- به عنوان مثال یک روان‌پریش جملات غمگینی درباره‌ی حماقت‌ها و بدبختی‌هایش به زبان خواهد آورد. او ممکن است اشک تمساح هم بریزد. یک روان‌‌پریش ممکن است شور و شوق نشان دهد، هیجان زده شودو یا مثل یک فرد عصبانی فریاد بزند؛ اما مسئله این است که این چیز‌ها نشان‌دهنده قوت احساساتش نیست.

 

۹- یک روان‌پریش غم و اندوه جدی نخواهد داشت، صادق نخواهد بود، ناامیدی واقعی و شادی عمیق نخواهد داشت، و همچنین خشم حقیقی در آنها نخواهد بود.

 

۱۰- روان‌پریش‌ها خشم نشان می‌دهند، اما خشم انها مطلق، ناگهانی، کوتاه و سرد است. پیش‌بینی اینکه چه چیز آنها را عصبانی می‌کند کار آسانی نیست. خشم آنها مانند افراد نرمال تحریک نخواهد شد.

 

۱۱- یک چیز خیلی معمولی و بی اهمیت ممکن است خشم آنها را برانگیزد درحالی که یک مسئله جدی ممکن است هیچ تاثیری بر روی آنها نگذارد.

 

۱۲- اگر موانعی بین یک روان‌پریش و اهدافش وجود داشته باشند، این موانع شخصی نیستند. هرچند این موانع غیرشخصی درواقع باعث لجبازی‌ و کله‌شقی فرد روان‌پریش می‌شوند.

 

۱۳- روان‌پریش‌ها نمی‌توانند این حقیقت را بپذیرند که رفتارشان ممکن است از سوی یک قربانی پذیرفته نباشد، چرا که اعمال بد آنها همیشه برایشان مناسب و قابل توجیه است.

 

۱۴- یک روان‌پریش بر این باور است که اگر او از یک نفر استفاده می‌کند، به او دروغ می‌گوید، به او خیانت کرده و کنترلش می‌کند و یا او را از بقیه جدا می‌کند، قربانی باید همیشه پذیرای این چیزها باشد.

 

۱۵- روان‌پریشان اینطور باور دارند که هر اعمال بدی که انجام می‌دهند، همیشه به نفع قربانیان بوده و به خاطر خود انهاست.

 

۱۶- روان‌پریش‌ها خودشان را خیلی دوست دارند؛ آنها احساس قوی‌ای نسبت به خودشان دارند اما این حس کم‌عمق است.

 

۱۷- روان‌پریش‌ها متکبر هستند. آنها حس خیلی با ارزش  بودن و خیلی توانا بودن دارند. آنها پر از اطمینان و اعتماد به نفس خواهند بود، اما اهداف کوتاه‌مدتی دارند و نمی‌توانند برنامه طولانی‌مدتی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند. آنها ناشکیبا بوده و زود تحریک می‌شوند. آنها نمی‌توانند خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند. این افراد به پیوندهای خانوادگی احترام نگذاشته و به دنبال روابط کوتاه ‌مدت‌اند.

ایا سایکوز قابل درمان است

افسردگی روان پریشانه

روان پریش کیست ؟ | علائم روان پریشی چیست ؟

 

منبع : راستینه – بیتوته – برترین ها