دوشنبه 30 مهر 1397
صفحه اصلی / موفقیت / مجله موفقیت / 26 عادت بد که حتما باید برای موفق شدن ترک کنید

26 عادت بد که حتما باید برای موفق شدن ترک کنید

26 عادت بد که حتما باید برای موفق شدن ترک کنید
به این مطلب امتیاز دهید

 

کسب موفقیت

هر عادت و رفتاری که برای رسیدن به موفقیت به ما کمکی نخواهد کرد کنار بگذارید‎

موفقیت حقی است که می توان برای تمام انسان ها قائل بود. در واقع هر کسی شایسته و سزاوار رسیدن به موفقیت است. فقط کافی است که شرایط و موقعیت دست یافتن به موفقیت را برای خود آماده و مهیا کنیم. پس باید یاد بگیریم که چگونه برخی موانع و عوامل بازدارنده را کنار بگذاریم و سعی کنیم به چیزهای که در زندگی خود می خواهیم برسیم.

بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم تا اتفاقات خوب و تازه را در زندگی خود وارد کنیم، این است که اتاق های فکری خودمان را برای این اتفاقات به بهترین شکل بسازیم.

دقیقا همانطور که خانه و محل کار خود را هر چند وقت یک بار تمیز می کنیم و موارد به درد نخور و غیر مفید را از محیط زندگی و کارمان دور می کنیم، باید هر عادت و رفتاری که برای رسیدن به موفقیت به ما کمکی نخواهد کرد را نیز کنار بگذاریم.

برای رسیدن به موفقیت چه عادت هایی را باید ترک کنید

برای اینکه یک شروع خوب دراین زمینه داشته باشیم و با قدم های استوارتر به سمت موفقیت حرکت کنیم، در ادامه برخی از این موارد ساده و قابل اصلاح را بررسی می کنیم.

۱٫ ایده آل گرایی بی مورد 

ایده آل گرایی همیشه احتمال شکست را افزایش می دهد. لازم نیست همیشه سعی کنید بی نقص و بدون اشتباه باشید، فقط کافی است راهی را انتخاب کنید که از طریق آن خود واقعی درونتان را بروز دهید. مطمئنا هیچکدام از ما کامل و بی عیب نیستیم. پس دلیلی برای تلاش بی مورد در جهت ایده آل گرایی هم وجود ندارد.

۲٫ تفکرات محدود و کوچک 

افق های دید خود را گسترش دهید. بزرگ بیاندیشید و فکر خود را وسیع تر کنید. گاهی اوقات این فرایند، تبدیل به امری دشوار و سخت می شود، اما مطمئن باشید که ارزش این میزان سختی را دارد.

/۳ در جزییات کوچک غرق نشوید

در زندگی امکاناتی به نظر تمام‌ ناشدنی پیش روی ماست، بنابراین به راحتی ممکن است که در جزییات غرق شویم. این جزییات با متمرکز کردن حواس ما به خودشان باعث می‌شوند که از داشتن دیدی کلی به اطرافمان و دیدن تصویر بزرگ‌تر غافل شویم.

تمرکز بیش از حد بر جزییات توانایی شما را در دیدن ارتباط مسائل با یکدیگر محدود می‌کند. از آنجایی که بیشتر زندگی ما وابسته به ارتباطاتی است که با دیگران و خودمان برقرار می‌کنیم، اگر گرفتار جزییات شویم مانند این خواهد بود که بخواهیم با قطعات گم شده‌ی پازل‌ها‌ی مختلف، پازل جدیدی را حل کنیم. چنین کاری ممکن نیست.

تصور کنید چه می‌شد اگر هنری فورد تنها به جزییات بی‌اهمیت توجه می‌کرد؟ زمانی که فورد قصد تاسیس شرکتش را داشت می‌دانست اگر بخواهد شرکت موفقی داشته باشد باید کار متفاوتی انجام دهد، و در حالیکه بسیاری به او گفته بودند که این کار شدنی نیست، شرکت او ورای جزییات بی‌اهمیت رشد کرد، تا به جایی که باید رسید.

هنری فورد به جزییات بی‌اهمیتی که عبارت بود از صدها مرتبه شکست خوردن توجهی نکرد، بلکه تمرکز او بر هدف نهایی و این مسئله بود که آن هدف قابل دست‌یابی است. و برای این کار، نیاز به در نظر داشتن تصویر بزرگ‌تر داشت.

/۴صادق نبودن با خودتان 

شاید علم به آسیب پذیر بودن و دانستن ایرادات خودمان، مسئله ای دردناک و رنج آور باشد، اما راستی و درستی را به همراه خواهد داشت، و احساس شجاعت را تقویت می کند. شجاعت و صداقت همیشه حس راحتی و آسودگی را با خود به همراه نمی آورند، اما می توانند به طور شگفت آوری قدرتتان را افزایش دهند.

/۵ منتظر ماندن برای شانس 

بنای شانس و اقبال بر آمادگی و آگاهی بنا شده است. اگر به دنبال فرصت های خوب و ایده آل هستید، باید بدانید که کجا به دنبال آن ها بگردید و آماده یافتنشان باشید. وقتی در جای درست و صحیحی قرار گرفتید، می توانید منتظر کمی شانس و اقبال هم باشید.

۶٫ انتظار برای چیزی که اتفاق نیفتاده است 

اگر تصور می کنید که همیشه باید منتظر بهترین زمان و بهترین شخص باشید تا به موفقیت برسید، سخت در اشتباه هستید. فرصت ها درست در جاهایی به دست می آیند که شما به دنبالشان می گردید. پس این شما هستید که باید به دنبال بهترین موقعیت ها باشید.

۷٫ تایید شدن از جانب دیگران 

هرگز به خودتان اجازه ندهید که پیرو نظر دیگران باشید. در واقع برای آنکه عملی را به سرانجام برسانید و فرد موفقی شوید نیاز به مجوز و کسب اجازه از هیچکس ندارید.

۸٫ اصرار بر تنها انجام دادن کارها 

حتی اگر احساس می کنید که به تنهایی از انجام امور برمی آیید، سعی کنید از کمک دیگران استفاده کنید. یادتان باشد که اگر کاری که می توانید با شخص دیگری انجام دهید را به تنهایی به سرانجام برسانید، در واقع دو برابر کار بیشتر را به عهده گرفته اید و لذت انجام آن کار را به نصف میزان واقعی اش کاهش داده اید. پس کار گروهی را در اولویت قرار دهید.

۹٫ دادن قول های بی مورد 

تا وقتی که از انجام کاری به طور صد در صد مطمئن نیستید به هیچ کس قولی بر انجام آن ندهید.

/۱۰چند کار را همزمان انجام ندهید

انجام همزمان چند کار
راههای موفقیت

از انجام همزمان چند کار معمولاً به عنوان مهارتی مخصوص برخی افراد یاد می‌کنند اما حقیقت این است که هیچ‌کس قابلیت انجام چند کار را در آن واحد ندارد. و این موضوع به عنوان عامل کاهش‌دهنده‌ی کارایی مطرح است. افراد موفق بر مسئله‌ای خاص تمرکز می‌کنند و با بالاترین میزان توان خود، بدون داشتن تداخلی مزاحم، کارشان را انجام می‌دهند. وقتی چند کار را همزمان انجام می‌دهید توانایی خود را در تمرکز کامل بر روی هر یک از کارها کاهش می‌دهید. افراد موفق با تمرکز بر تنها یک وظیفه در هر لحظه، تمام توانایی و استعدادشان را به کار می‌گیرند.

اِما واتسون می‌گوید: «تلفن همراهم را در سوپ انداختم. فکر می‌کنم زمان آن رسیده که انجام همزمان چند کار را متوقف کنم!» این سخن با تأکید بر محدودیت انسان در انجام چند کار به صورت همزمان، معلوم می‌کند چقدر در این حالت توانایی‌ها‌یمان را محدود می‌کنیم.

۱۱٫ تاکید بر نقاط ضعف خود 

همه ما نقاط ضعفی داریم که بر آن ها آگاه و مسلطیم. سعی کنید روی این نقاط ضعفتان کار کنید؛ اما همیشه باید تاکیدتان روی توانایی ها و نقاط قوت خودتان باشد.

۱۲٫ سرزنش کردن دیگران 

سرزنش کردن دیگران کاری بیهوده است که جز صرف زمان و انرژی هیچ سودی برایتان نخواهد داشت.

۱۳٫ داشتن افکار منفی 

احتمالا شما هم به این موضوع معتقد هستید که تعهد و مسولیت ما در قبال کارهایی است که انجام می دهیم، نه تفکراتی که در سر داریم. اما واقعیت این است که آنچه در عمل انجام می دهیم، برگرفته از افکار ما است.

پس تا زمانی که تفکرات منفی خود را کنار نگذاریم، نمی توانیم در انجام امور به موفقیت برسیم.

۱۴٫ باقی ماندن در اتفاقات گذشته 

یادتان باشد که آینده شما از همین حالا شروع شده است. گذشته را رها کنید.

راههای رسیدن به موفقیت

هر کسی شایسته و سزاوار رسیدن به موفقیت است‎

۱۵٫ تلاش برای خشنود نگاه داشتن دیگران 

تنها چیزی که می تواند به طور جدی شکستتان را تضمین کند، این است که همیشه به فکر خشنود کردن دیگران باشید. سعی کنید همیشه به نحوی عمل کنید که تنها خودتان و افرادی که برایتان اهمیت دارند احساس رضایت و خشنودی داشته باشند.

۱۶٫ داشتن اهداف کوچک 

تعیین هدف های کوچک همیشه به نتایجی کوچک و ناچیز منجر می شوند. اما اهداف بزرگ پیامدهایی بزرگ و حتی عظیم به دنبال خواهند داشت.

۱۷٫ پافشاری بر کینه و ناراحتی 

تکرار مداوم دلخوری ها و کینه ها چیزی جز اتلاف وقت برایتان نخواهد داشت. یادآوری اینگونه ناراحتی ها بزرگترین قاتل خوشحالی و انرژی مثبت شما در راه رسیدن به موفقیت است.

 /۱۸ اجتناب از پذیرش تغییر 

تغییرات زندگی گاهی با خواست خودتان و گاهی بدون اجازه و خواست شما اتفاق می افتند. سعی کنید بروز هرگونه تغییری را در زندگی خودتان مدیریت کنید و همیشه بهترین بهره را از تغییراتی که پیرامونتان رخ می دهد، ببرید.

۱۹٫ مواجه نشدن با اشتباهات 

دوری از ریسک و عدم پذیرش اشتباهات به خودی خود بزرگترین اشتباهی است که می توانید مرتکب شوید.

۲۰٫ گفتن جمله “من نمی توانم” 

هرگز به خاطر دشوار بودن کارها تسلیم نشوید، و هیچوقت جملات منفی همچون “نمی توانم”، یا “توانایی انجام این کار را ندارم” را به خودتان نگویید.

۲۱/  دست کم گرفتن خودتان 

هیچ گاه توانایی خودتان را در انجام امور نادیده نگیرید. مطمئن باشید این کار هیچ کمکی نه به شما نه به هیچ کس دیگری نخواهد کرد.

۲۲٫ بدگویی کردن 

یادتان باشد که همیشه افراد کوچک در مورد دیگران بدگویی می کنند، و افراد بزرگ در مورد ایده ها و نظرات خودشان سخن می گویند. هر گاه در مورد شخصی صحبت می کردید، سعی کنید از خوبی هایش بگویید و حرف هایتان رویکرد حمایتی داشته باشد.

۲۱٫ مقایسه کردن خودتان با دیگران 

مقایسه بی مورد، یکی دیگر از قاتلان شادی و خوشبختی شما است. هیچ گاه به کارهایی که دیگران در زندگی خودشان انجام می دهند، بیش از حد اهمیت نشان ندهید.

۲۳٫ صرف زمان با افراد منفی باف 

افراد منفی‌باف در مسیر دستیابی به موفقیت تاثیر بسیار مخربی به جا می‌گذارند. در مسیر زندگی، مسایل فراوانی برای ما پدید می‌آید که سبب می‌شود نگاه ناامیدانه‌ای نسبت به خود و موقعیتمان پیدا کنیم. در این میان، برخی افراد دوست دارند که بیشتر اوقات بر این بخش از زندگی تمرکز داشته باشند.

وقتی زمان زیادی در ارتباط با فردی منفی‌باف باشید، به همه چیز، منفی نگاه خواهید کرد و رویاهایتان از جلوی چشمانتان محو می‌شوند. موفقیت بیشتر از هر چیز دیگر به نگرش ذهنی درست احتیاج دارد. اگر همیشه نگرش منفی داشته باشید، زندگی نتایجی منفی برایتان به همراه خواهد آورد.

جوئل اولستین در جایی گفته است: «نمی‌توانی توقع زندگی‌ای مثبت داشته باشی اگر با افراد منفی‌باف معاشرت می‌کنی.» پس اگر آرزوی موفق بودن دارید، نگاه منفی دیگران به مسائل را نادیده بگیرید.

برای موفقیت، تمرکز و عزم راسخ لازم است. به نظر می‌رسد تمام افراد موفق از الگویی مشابه پیروی می‌کنند. برای همین، آسان است که بفهمیم چطور به اینجا رسیده‌اند: آنها می‌دانستند برای رسیدن به رویاهایشان چه کارهایی باید انجام دهند و به هیچ‌‌چیز و هیچکس اجازه ندادند آنها را متوقف کند.

شما این قدرت را دارید که یکی از همان افرادی باشید که هم اکنون آنها را تحسین می‌کنید و الگوی خود قرار داده‌اید.

۲۴٫ شکایت کردن و غر زدن 

اگر وقت زیادی را به شکایت کردن و نالیدن در مورد مسائل گذشته خود اختصاص دهید، زمان کافی برای ساختن فردایی بهتر نخواهید داشت.

۲۵٫ منفعل بودن 

سعی کنید در مورد دغدغه ها و اهداف خودتان منفعل نباشید. شکست ها هنگام زمین خوردن اتفاق نمی افتند، بلکه هر شکستی بخاطر انجام ندادن کاری که باید می کردید اتفاق می افتد.

۲۶٫ فکر کردن به اینکه توانایی ایجاد تغییر را ندارید 

هر کدام از ما به اندازه کافی توانایی ایجاد تغییرات را داریم، و البته اگر با یکدیگر همراه و همگام شویم، می توانیم تغییرات به مراتب بزرگتری را ایجاد کنیم.

همه ما ویژگی‌ها، تفکرات و عادت های خاصی داریم که اگر بتوانیم آن ها را کنار بگذاریم یا بهبودشان دهیم، قادر به انجام کارهای بسیار بزرگتری هستیم. موفقیت چیزی متعلق به تمام افراد است و اگر هر کسی بتواند شرایط لازم را آماده کند، می تواند به موفقیتی که انتظارش را می کشد برسد. پس با کنار گذاشتن جنبه ها منفی درون خود، به چیزهایی که واقعا در زندگی استحقاقش را دارید، نزدیک تر شوید.

۲۶ عادت بد که حتما باید برای موفق شدن ترک کنید

منبع: برترین ها

این مطالب را نیز ببینید!

۱۲ عمل صبحگاهی که افراد موفق انجام می‌دهند

۱۲ عمل صبحگاهی که افراد موفق انجام می‌دهندبه این مطلب امتیاز دهید موفقیت اتفاقی پیش …