سه شنبه 2 بهمن 1397

کاچی

کاچی
به این مطلب امتیاز دهید
کاچی

کاچی,
● مواد لازم:
▪ آرد۲ لیوان
▪ شكر۲ لیوان
▪ كره ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم
▪ گلاب نصف فنجان
▪ زعفران سائیده یك قاشق چایخوری
▪ خلال بادام ۵۰ گرم
▪ پودر پسته و دارچین كمی
● طرز تهیه:
شكر را با ۴ لیوان آب می گذاریم بجوشد. سپس آن را صاف كرده، زعفران حل شده و گلاب را به آن اضافه می كنیم و آن را كنار می گذاریم. كره را در یك قابلمه ریخته، پس از آب شدن كره آرد را كم كم اضافه می كنیم. بعد با قاشق چوبی آن را مرتب به هم می زنیم. شعله را ملایم كرده و به هم زدن آن ادامه می دهیم تا رنگ آرد طلایی شود ( برای تهیه كاچی نیاز به سرخ كردن آرد نمی باشد). در این مرحله نصف قاشق چایخوری نمك اضافه كرده و قابلمه را از روی حرارت برمی داریم و شربت را كم كم به آن اضافه می كنیم و مرتب به هم می زنیم تا مایع صاف و یك دست شود. خلال بادام را هم اضافه می كنیم و ظرف را مجدداً روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا كاچی جا بیفتد . در صورتی كه كاچی كمی سفت شد، می توانیم یك لیوان آب به آن اضافه كنیم و می گذاریم كاچی به روغن بیفتد.
در بعضی از نقاط ایران به كاچی چند عدد تخم مرغ اضافه می كنند و در آن را می گذارند تا تخم مرغ ها خودش را بگیرد. معمولاً این نوع كاچی را برای خانم های تازه زایمان كرده، می پزند.
برای تزئین روی كاچی می توانیم از پودر دارچین و پودر پسته استفاده كنیم.
● نكات تغذیه ای :
كاچی یك دسر ایرانی می باشد، ولی می توان آن را در شام به عنوان غذا به همراه نان میل كرد. كاچی به علت دارا بودن آرد و كره دارای انرژی زیادی می باشد و با افزودن تخم مرغ این انرژی بیشتر می شود. به عنوان مثال، انرژی حاصل از كره و آرد، به تنهایی، با مقادیر داده شده در تهیه این كاچی ، ۳۱۱۵ كالری می باشد كه انرژی قابل توجهی است. به همین دلیل برای افراد لاغر و كسانی كه دچار ضعف می شوند، دسر مناسبی می باشد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

این مطالب را نیز ببینید!

نکات ته چین

ته چین مجلسی | طرز تهیه ته چین مجلسی به دو روش ساده

ته چین مجلسی | طرز تهیه ته چین مجلسی به دو روش ساده4 امتیاز از …