پنج شنبه 2 اسفند 1397
صفحه اصلی / کودک / بیماریهای کودکان / گلو درد یکی از بیماریهای شایع

گلو درد یکی از بیماریهای شایع

گلو درد یکی از بیماریهای شایع
به این مطلب امتیاز دهید

گلودرد معمولاً نشانه‌اي از وجود عفونت در مجراي تنفسي است شيرخواران و اطفال كوچك طبيعتاً نمي‌توانند احساس درد و جراحت گلويشان را بيان كند اما شما از طريق دشواري بلع، آنرا خواهيد فهميد.

گلودرد غالباً بر اثر ورم لوزه‌ها (Tonsillitis) پديد مي‌آيد. ورم لوزه‌ه را يك باكتري به اسم استرپتوكوك ايجاد مي‌كند. علاوه بر اين، ويروسهاي سرماخوردگي يا آنفلوآنزا مي‌توانند مسئول اين دردها باشند. همچنين گلودرد ممكن است بدليل التهاب در مناطق ديگر نظير ورم حنجره Laryngaitis بوجود آيد. گلو درد بهمراه تورم غده‌هاي گردن نيز ديده ميشود. (مثلاً در اوريون)

گلو درد

آيا خطرناك است؟


بيشتر گلودرده خطرناك نيستند. اما چنانچه كودك شما نسبت به باكتري استرپتوكوك حساسيت داشته باشد و مبتلا به عفونت استرپتوكوكي در گلو باشد ممكن است در جاهاي ديگر بدن تأثير بگذارد. از عوارض خطرناك احتمالي آن مي‌توان ورم كليه Nephritis و تب روماتيسمي را نام برد.

ابتدا چه كار بايد بكنيد؟


1- اگر گلوي كودكتان درد مي‌كند و ي عمل بلع را به دشواري انجام مي‌دهد و از خوردن غذا سرباز مي‌زند گلوي او را زير نور كافي نگاه كنيد براي اينكار سر وي را به عقب برده با دست يك قاشق تميز زبان وي را به پائين فشار دهيد و از او بخواهيد يك آ طولاني بگويد. اين عمل، گلوي او را در معرض ديد شما مي‌گذارد بطوريكه اگر ورمي در كار باشد مي‌توانيد آنرا ببينيد.

2- براي پيدا كردن غده‌هاي متورم، با انگشت اطراف گردن و زير چانه او را لمس كنيد. غده‌ها مانند نخودهاي بزرگي در زير پوست لمس خواهند شد.

3- براي آگاهي از تب، دماي وي را اندازه بگيريد.

گلو درد

4- از آنجا كه گلودرد عمدتاً ناشي از عفونت است تا زمان مراجعه به دكتر، كودك را از رفتن به مدرسه باز داريد.

آيا مشورت با دكتر لازم است؟


بلافاصله به دكتر مراجعه كنيد زيرا عفونت استرپتوكوكي گلو بايد فوراً درمان شود تا از بروز عوارض ناگوارتر جلوگيري بعمل آيد.

دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟


دكتر، براي تعيين علت گلودرد به معاينه كودك شما خواهد پرداخت، اگر علت آن باكتري استرپتوكوك است دكتر به تجويز آنتي بيوتيك خواهد پرداخت.

گلو درد

شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟


گلو درد كودك را با نوشيدني‌هاي خنك يا شربت ليموي داغ تسكين دهيد. به كودك مايعات فراوان بدهيد. اگر بخاطر گلودرد نمي‌تواند چيزي را راحت قورت دهد تا آنجا كه ممكن است غذاهايي را كه به او بدهيد آبكي كنيد.

گلودرد,بیماری گلودرد در کودکان,علت گلو درد, درمان گلو درد کودکان
گلودرد,بیماری گلودرد در کودکان,علت گلو درد, درمان گلو درد کودکان

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

این مطالب را نیز ببینید!

روش جدید برای کنترل باکتری‌های عامل مننژیت

روش جدید برای کنترل باکتری‌های عامل مننژیتبه این مطلب امتیاز دهید  اخبارعلمی – روش جدید …