جمعه 31 فروردین 1397
صفحه اصلی / چهره ها / اخبار فرهنگی / خواب زمستانی را از چشم سریال‏های نوروزی بگیرید

خواب زمستانی را از چشم سریال‏های نوروزی بگیرید

پخش سریال های ویژه ایام مناسبتی مثل نوروز و ماه مبارک رمضان حساسیت و اهمیت بیشتری نسبت به روزهای معمول دارد. همیشه اکثر مخاطبان حتی کسانی که به طور معمول چندان اهل تماشای تلویزیون نیستند، در زمان چنین مناسبت هایی، تمایل بیشتری به دنبال کردن سریال ها دارند.

پخش سریال های ویژه ایام مناسبتی مثل نوروز و ماه مبارک رمضان حساسیت و اهمیت بیشتری نسبت به روزهای معمول دارد. همیشه اکثر مخاطبان حتی کسانی که به طور معمول چندان اهل تماشای تلویزیون نیستند، در زمان چنین مناسبت هایی، تمایل بیشتری به دنبال کردن سریال ها دارند. آنچه مسلم است تفاوت فضای سریال های این دو مناسبت است.با توجه به قطعیت انتخاب برخی از فیلمنامه ها برای عید نوروز پیش رو، به بررسی ویژگی های سریال نوروزی پر مخاطب می پردازیم.

 

تنوع محتوای سریال های مناسبتی در شبکه های مختلف تلویزیونی از جمله عوامل مهم در پخش سریال هاست. توقع مخاطب از سریال نوروزی فضایی متناسب با نوروز و تکرار در زمان های پخش متفاوت برای ایجاد رضایت اکثریت مخاطبان است. برخی معتقدند محتوای سریال نوروزی حتما نیاز به شادی ندارد ، اما از نظر ذهنی مخاطب منتظر فضایی متناسب با حال و هوای آن روزهاست. علاوه بر این به تصویرکشیدن برخی از آیین های نوروزی در سریال های ویژه نوروز، جاذبه بیشتری برای مخاطب خواهد داشت.

 

قطعا وجود قصه و گروه خوب برای ساخت هر اثری ضروری است و توجه به عناصر مورد نیاز در زمان پخش سریال ، عامل مهمی در خوب شمردن سریال نوروزی است. حساسیت جذب مخاطب در این مناسبت تا جایی پیش رفته که مسئولان اجازه ساخت سریال برای عید نوروز را به کارگردان های متوسط نمی دهند ، چرا که اطمینان از جذب مخاطب توسط آنان کمتر است. شاید چنین رویکردی تا حدی منطقی باشد ، اما چنین نگاهی فرصت تماشای آثار متفاوت را از مخاطب می گیرد. برای بررسی ویژگی های سریال نوروزی پر مخاطب با هنرمندان و برنامه سازان از جمله مهران مهام، الهام غفوری،سعید سلطانی،ریما رامین فر، شاهد احمدلو و بهزاد عشقی به گفت و گو پرداخته ایم.

 

مهام:
عوامل سریال های نوروزی باید امتحان پس داده باشند

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

مهران مهام تهیه کننده آثاری چون «دردسر های عظیم»،«خانه به دوش»و«متهم گریخت» برای نوروز پیش رو مجموعه «ویلا» را آماده پخش خواهد داشت. او درباره ویژگی سریال های نوروز به بانی فیلم توضیح می دهد:«سریال های نوروزی نباید بر خلاف ذات نوروز ساخته شود. شادی مهم ترین عنصر و شاخصه سریال های ویژه نوروز است. همچنین به نظرم مجموعه باید ترکیبی از المان های همه افراد جامعه باشد. باید شادی در محوریت قصه قرار بگیرد و پند و اندرز به غیر مستقیم ترین شکل ممکن، به نحوی کوتاه بیان شود».

 

وی در ادامه درباره زمان پخش سریال های نوروزی می گوید:« به هر حال در عید نوروز ساعت ها جلو می رود و باید زمان پخش سریال ها تا حد امکان با زمان فراغت مخاطب همزمان شود. خانواده ها در ایام نوروز به مهمانی و سفر می روند ، بنابراین باید توانایی زمینگیر کردن مخاطب را داشته باشد». او در پایان درباره اجازه ساخت سریال نوروزی به کارگردان های متوسط می افزاید: «مناسبت هایی مثل ماه رمضان و عید نوروز جایی برای ریسک ندارد.

 

مخاطب این روزها به راحتی به تماشای هر سریالی نمی پردازد.ما در رمضان برخی سال ها به شدت مورد تاخت مسئولان به جهت افت میزان مخاطب قرار گرفته ایم. اینکه ساخت سریال های این ایام به دست هر کسی سپرده شود ،کار درست و منطقی نیست. اصلا شما به جای مدیر شبکه ، آیا چنین کاری انجام می دهی؟ اگر امروز به من و یا کسانی مثل من آنتن برای پخش سریال می دهند،اطمینانی از جهت ساخت سریال هایی مثل «نرگس» دارند. به نظرم امتحان خود را پس بدهند اگر کشش جذب مخاطب داشته باشند حتما به نفع شبکه است و مدیران نیز استقبال می کنند».

 

سلطانی:
قصه برای هر زمانی باید قوام یافته باشد

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

سعید سلطانی کارگردان سریال«سر به راه» ویژه عید نوروز سال گذشته بوده است. او درباره سریال های ویژه عید نوروز به بانی فیلم توضیح می دهد:«به هر حال قصه برای هر زمانی از سال ساخته شود ، باید قوام یافته باشد. قطعا شادی ایام نوروز مخاطب را در انتظار سریال هایی شاد می گذارد ، اما می توان آثاری با محتوایی غیر شاد،اما در گیر کننده را ارائه داد. تصور کلی من این است که درستی قصه بیش از هر مولفه ای برای ارائه سریال جذاب لازم است».

 

وی در ادامه می افزاید:«تلویزیون بر اساس عوامل مختلفی بر پخش یک سریال در زمان های خاص توجه می کند. بهتر است زمان پخش، هنگام فراغت از مهمانی باشد. فکر می کنم بعد از اخبار سراسری و از ساعت 7 تا 12 زمان مناسبی برای پخش سریال ها است». او در پایان می گوید:«اینکه از کدام کارگردان ها استفاده شود و یا نشود به نگاه مدیریتی بر می گردد. به نظرم بعد از قصه بازیگرها در جذب مخاطب سریال مناسبتی اهمیت زیادی دارند. همچنین کارگردان و بازیگر باید در ذهن مخاطب یاد آور آثار ماندگاری شوند و به همین خاطر بستر حضور برای همه کارگردان ها فراهم نیست ، اما اگر کارگردانی تازه وارد کار خیلی خوبی ارائه دهد شاید بااستقبال مواجه شود».

 

رامین فر:
هیچ اعتقادی به تفاوت بین سریال های ایام رمضان و نوروز ندارم

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

ریما رامین فر بازیگر سریال های مناسبتی بسیاری از جمله سری سریال های «پایتخت» بوده است. وی درباره ویژگی سریال های نوروز به بانی فیلم توضیح می دهد: «اساسا اعتقادی به تفاوت و یا ارجحیت سریال های مناسبتی نسبت به زمان های دیگر در سال ندارم. اثر باید در کل با کیفیت باشد. سریال هایی که با قصه و گروه خوبی تهیه شده ، اغلب مخاطب خود را نیز بدست آورده است. وقتی اثری خوب باشد در هر تایمی مخاطب را پیدا می کند. از طرفی دیگر با چهار بار تکرار سریال در یک شبانه روز قطعا زمان اولین پخش چندان اهمیت زیادی ندارد».

او در ادامه می افزاید:«اینکه به برخی اجازه ساخت سریال های مناسبتی را نمی دهند ، به نظرم غیر واقعی است. به هر حال 5 شبکه با 5 سریال متفاوت در عید نوروز فعالیت می کنند و برخی بیشتر موفقند و برخی کمتر به موفقیت می رسند. حالا این به معنای اختصاص دادن آنتن به شخص بخصوصی نیست».

او درپایان می گوید:« استرس کارهای مناسبتی بسیار زیاد است و به همین خاطر از پذیرفتن پیشنهاد کارهای مناسبتی دوری می کنم. در واقع استرس سریال های مناسبتی و به موقع رسیدن به پخش تا حدی است که به تک تک اعضای گروه به ویژه بازیگران منتقل می شود».

 

احمدلو:
تکرار های سریال موثر است

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

شاهد احمدلو کارگردان سریال هایی مثل«آقا و خانم سنگی»،«خانه اجاره ای» و «ماه عسل» ویژه ایام نوروز بوده است. او درباره ویژگی سریال های نوروزی به بانی فیلم توضیح می دهد:«هر سریال خوبی در دنیا از اجزای خوبی تشکیل شده و در هر زمانی که پخش شود ، جذاب خواهد بود. بازیگران خوب برای بازی در شخصیت های مختلف موثر است. قطعا بازیگر خوب بعد از حضور کارگردان با تجربه به ویژه تجربه ساخت سریال مناسبتی، نتیجه خواهد داد. در کنار همه این عوامل، شرایط مالی خوب در فعالیت با خیال آسوده تاثیر می گذارد.

 

همه این ها برای ساختار کلی یک اثر به ویژه مناسبتی لازم است». وی در ادامه توضیح می دهد:« به هر حال هر نوع کاری سازنده مخصوص خود را دارد. یعنی سریال مناسبتی باید توسط کارگردانی ساخته شود که آثار قبلی او اطمینان برای جذب مخاطب ایجاد کرده باشد. در کل به نظرم سریال مناسبتی باید توسط کارگردان هایی که تجربه ساخت سریال مناسبتی را داشته اند ، ارائه شود». او در پایان می گوید:« به هر حال تکرار اثر هم موثر است.

 

در ایام نوروزی مردم درگیر دغدغه های خودشان هستند. هر کسی در شرایط خاص قرار دارد و این مسئله حساسیت زمان پخش و تکرار سریال را بالا می برد.رعایت شرایط مورد همه مخاطبان ممکن نیست ، اما به هر حال زمان بندی و به ویژه زمان تکرار اهمیت زیادی دارد. در نهایت امیدوارم تلویزیون برای سال جدید آثار فاخری را پخش کند».

 

غفوری:
انتخاب هر کارگردانی برای عید نوروز مقدور نیست

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

الهام غفوری تهیه کننده سریال های مناسبتی از جمله سری مجموعه های پایتخت بوده است. وی درباره اجازه ساخت به کارگردان های متوسط توضیح می دهد:«حال مردم در عید نوروز متفاوت و توام با انرژی های مثبت است ، در نتیجه حفظ این حال از طریق رسانه نیز اهمیت زیادی دارد. چنین حال و هوایی باعث می شود تا نتوان ساخت اثر نوروزی را به دست کارگردان متوسط بسپارند.

 

اتفاقا این مسئله باعث شده تا کارگردانان در طول سال سعی به ارائه آثار قوی و ایجاد رزومه خوب داشته باشند. به هر حال مسوولان به عواملی که سابقه خوبی در ایجاد رضایت مخاطب دارند، اطمینان می کنند».او در ادامه می افزاید:«زمان پخش سریال ها باید هنگام جدایی از کار و یا مهمانی ها باشد؛ هرچند در نظر گرفتن همه مخاطبان امکان پذیر نیست. من همیشه زمان پخش سریال های شبکه یک سیما در ساعت 22 را مناسب می دانم و به همین خاطر همیشه به پخش سریال از شبکه یک تمایل بیشتری دارم».

 

او در پایان می گوید:«مردم در زمان عید نوروز و ماه رمضان توقع بیشتری از سریال ها دارند. فضای طنز برای سریال های نوروزی مناسب تر است. حال اگر قصه طنز نیست، حداقل فضای شیرینی داشته باشد. سرگرم شدن مخاطب به نحوی شاد ، می تواند مخاطب را به سمت خود بکشاند. متاسفانه برای عید پیش رو سریال آماده پخش نداریم و برای ماه رمضان سریالی آماده پخش خواهیم داشت».

 

عشقی:
اجازه کار نوروزی بر حسب اعتماد مدیران است نه اعتماد مخاطب!

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

بهزاد عشقی منتقد سینما و تلویزیون درباره سریال سازی برای ایام نوروز به بانی فیلم توضیح می دهد:« معمولا نوروز به دلیل ویژگی های خاصی که دارد ، دنبال کردن سریال ها توسط مخاطب سخت می شود. تجربه سال های گذشته نشان داده سریال های کمیک که در هر قسمت اوج و فرود کافی دارند بهتر جواب می گیرند.سریال هایی که رضا عطاران و مهران مدیری برای نوروز ارائه می دادند مخاطب را در مهمانی، سفر و یا هر حالت دیگری مجذوب می کرد. به طور مثال سریال «مرد هزار چهره» در هر قسمت قصه ای با فرار و فرود درست نشان می داد و مخاطب را راضی می کرد».

 

وی در ادامه می افزاید:« سریال نوروزی برای جذابیت به چند ویژگی احتیاج دارد اول اینکه داستان پر کشش باشد و شخصیت پردازی به نوعی متفاوت و خاص انجام شود. همچنین بازیگرانی مورد پسند مخاطب این شخصیت ها را بازی کنند. البته سریال با کیفیت در هر زمانی می تواند مخاطب را جذب کند ، اما به هر حال شادی و اشاره ای به آیین نوروزی در سریال های این ایام لازم است. سریال هایی مثل«پایتخت» تحت هر شرایطی مخاطب را جذب می کند».

 

او در پایان می گوید:« در همه جای دنیا بیشترین فرصت ساخت سریال به کارگردان هایی داده می شود که مخاطب زیادی جذب می کنند و اگر مبنای اجازه ساخت سریال نوروزی بر این اساس باشد ، هیچ مشکلی نیست. مشکل از آنجایی شروع می شود که مبنای اجازه ساخت در ایران بر اساس اعتماد مدیران است نه اعتماد مخاطبان و در نتیجه باکس نوروزی هم از این ماجرا مستثنی نیست. اگر واقعا به جذب مخاطب توجه می شد کسانی مثل عطاران و مدیری همچنان برای تلویزیون کار می کردند».

 

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

اخبار , اخبار فرهنگی, سریال‏های نوروزی

 

اخبار فرهنگی – بانی فیلم

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

loading...

این مطالب را نیز ببینید!

دلیل بازگشت یوسف تیموری به ایران

یوسف تیموری بازیگر تلویزیون و مجموعه زیر آسمان شهر گفت که در سری چهارم این …