شنبه 3 فروردین 1398
صفحه اصلی / اخبار / اخبار سلامت / چرت زدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

چرت زدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

به این مطلب امتیاز دهید

سلامت نیوز: محققان فرانسوی معتقدند چرت روزانه بدن را در برابر تاثیرات منفی که از نداشتن خواب مناسب و کافی در طول شب متوجه سلامتی می شود، حفظ می کند.

در این بررسی مشخص شد چرت زدن در طول روز می تواند هورمون ها و پروتئین هایی که در استرس و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند در سطح نرمال حفظ کند.

محققان در بررسی خود به مطالعه روی 11 مرد 25 تا 32 ساله پرداختند و مدت زمان خواب در آنان را به دو ساعت در شب کاهش دادند و روز بعد مشاهده کردند سطح هورمون استرس در آنان که موجب افزایش ضربان قلب، فشار خون و قند خون می شود دو برابر افزایش یافته است. علاوه بر این، سطح پروتئین اینترلوکین 6 در این افراد که با ویروس ها مقابله می کند کاهش یافته است.

این محققان فرانسوی در مرحله بعدی مطالعه خود به این افراد اجازه دادند در طول روز مدت زمان 30 دقیقه چرت کوتاهی داشته باشند که مشخص شد سطح هورمون استرس و پروتئین اینترلوکین 6 در آنان در حد نرمال بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، نداشتن خواب کافی فرد را با مشکلاتی همچون چاقی، دیابت، فشار خون بالا و افسردگی روبرو می کند که چرت زدن در طول روز می تواند تا حدودی از اثرات منفی ناشی از کمبود خواب بکاهد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

close

این مطالب را نیز ببینید!

تصاویر تبریک عید نوروز

عکس پروفایل تبریک عید نوروز 98

عکس پروفایل تبریک عید نوروز 983.1 امتیاز از 76 رای پروفایل عید نوروز ,عکس نوشته …