یکشنبه 24 آذر 1398
صفحه اصلی / سلامت / روان / ویژگی افراد دچار اختلالات روانی/ پرخاشگران منفعل به موقع سر کار نمی آیند

ویژگی افراد دچار اختلالات روانی/ پرخاشگران منفعل به موقع سر کار نمی آیند

یک روانشناس گفت: افراد دچار اختلالات روانی در مواجهه با اضطراب، دوگانگی و ناامنی از برخی مکانیسم های دفاعی انفعالی مانند فرافکنی و رفتارهایی مانند عدم حضور به موقع سر کار استفاده می کنند.

مرجان فتحی در گفت وگو با فارس، اظهار داشت: معمولاً افراد در مواجهه با اضطراب، دوگانگی و ناامنی از راهکارهایی استفاده می کنند که به آنها مکانیزم های دفاعی می گوییم. استفاده از این ساز و کارها موجب می شود که فرد احساس امنیت کند.

وی افزود: همه ما از مکانیزم های دفاعی استفاده می کنیم، اما برخی متناسب با شخصیت خود از مکانیزم های دفاعی بیشتر استفاده می کنند. استفاده بیش از حد این مکانیزم های دفاعی موجب می شود که مشکل سر جای خود بماند.

وی ادامه داد: یکی از مکانیزم های دفاعی که مبتلایان به اختلالات شخصیت از آن زیاد استفاده می کند، فرافکنی است.

فتحی افزود: فرافکنی یعنی ویژگی های منفی درون خود را به بیرون نسبت دادن، فرد در این حالت اگر حسادت را در درون خود احساس کند، آن را به دیگران نسبت می دهد و می گوید، آنها حسودند، یا اگر به عدم صداقت تمایل داشته باشد، به دنبال نشانه هایی از دروغگویی در دیگران می گردد.

این متخصص بهداشت روان تصریح کرد: برخی افراد که وفادار نیستند نیز به همین علت بی وفایی را به همسر خود نسبت می دهند.

وی افزود: مکانیزم دفاعی دیگری که مبتلایان به اختلالات شخصیت زیاد از آن استفاده می کنند، جداسازی است، در این مکانیزم فرد اتفاق ها را با تمام جزئیاتش به خاطر می آورد اما حالت عاطفی در آن وجود ندارد.

وی اظهار داشت: مثلاً در موقعیت بحران این افراد کاملاً خشک و رسمی هستند. آنها بیش از حد به وقت شناسی و پاکیزگی اهمیت می دهد و با این کار برای دیگران مزاحمت ایجاد می کنند، نمونه بارز این افراد مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی جبری هستند.

فتحی گفت: دو نیم سازی مکانیزم دفاعی دیگری است که مبتلایان به اختلال شخصیت از آن به وفور استفاده می کنند. در این مکانیزم افراد میل دارند، همه چیز را به دو قسمت خوب یا بد تقسیم کنند.

وی افزود: استفاده از این مکانیزم دفاعی در روابط اجتماعی افراد مشکل ایجاد می کند چرا که ما نیاز به میانه روی داریم.

وی ادامه داد: مکانیزم دفاعی دیگر پرخاشگری انفعالی است، فرد در پرخاشگری انفعالی خشم درونی سرکوب شده را در رفتارهای روزانه اش نشان می دهد مثلاً به موقع سر کار نمی آید یا کارهایش را ناتمام می گذارد، گاهی هم اظهار می کند که فراموش کرده تا وظیفه محوله را انجام دهد، این افراد خودآزار هستند زیرا رفتارهایشان در نهایت موجب مشکلاتی در عملکرد شغلی و اجتماعی آنها می شود.

وی گفت: مکانیزم دفاعی انکار نیز مکانیزمی است که طی آن فرد وجود مشکل را به طور کلی منکر می شود.

وی افزود: این کار با دروغ گفتن فرق می کند، در مکانیزم دفاعی انکار فرد نمی خواهد وجود مشکل را ببیند و مقاومت زیادی در این باره نشان می دهد.

این متخصص بهداشت روان گفت: در مکانیزم دفاعی خیالپردازی، افراد رویاها و آرزوهای خود را در خیالشان تصور می کنند و آن را برآورده شده می دانند، این افراد از صمیمیت می ترسند. آنها از بیرون افرادی سرد و غیر معاشرتی انگاشته می شوند. نکته قابل توجه این است که ما گاهی به این افراد انگ می زنیم و می گوییم آنها قصد آزار ما را دارند در حالی که استفاده کنندگان از این مکانیزم دفاعی دچار اختلال روانی هستند.

وی افزود: اکثر ما نسبت به مکانیزم های دفاعی آگاه نیستیم در نتیجه آنها اثر عمیق و پایایی روی ما می گذارند، اما باید مکانیزم های دفاعی را بشناسیم و استفاده از آنها را در خود تعدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افراد عادی نیز از مکانیزم های دفاعی استفاده می کنند، تنها فرق مبتلایان به اختلالات شخصیت و افراد عادی این است که آنها از مکانیزم های دفاعی بسیار استفاده می کنند.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

این مطالب را نیز ببینید!

دیزاین ناخن برای شب یلدا

طرح ناخن یلدا | با طرح هندوانه و انار

طرح ناخن یلدا : اگر به دنبال مدل های جدید طراحی و تزئین ناخن هایتان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.